UWAGA! SŁOŃCE!

Ekspozycja ciała na słońce może mieć pozytywne skutki, ponieważ wpływa na nasze dobre samopoczucie poprzez syntezę endorfin oraz dostarcza witaminy D3, której niedobór prowadzi do odwapnienia kości u dorosłych oraz skłonność do infekcji.

Jednak dermatolodzy przestrzegają przed zbyt częstym przebywaniu na słońcu oraz nieuważnym opalaniem się, gdzyż docierające do ziemi promieniowanie słoneczne jest bardzo szkodliwe dla skóry.

Najnowsze badania wskazują, że promieniowanie UV jest w 80% odpowiedzialne za proces starzenia się skóry.
Dlatego, nie tylko w okresie letnim, dla ochrony skóry przed promieniowaniem potrzebujemy skutecznej, fotostabilnej ochrony. 

Promieniowanie słoneczne dzielimy na trzy kategorie:

  • promieniowanie UVA - promieniowanie ultrafioletowe, tzw. długofalowe, bardzo niebezpieczne. Odpowiedzialne jest za ostatni etap syntezy melaniny w skórze, a więc powstawanie intensywnej i długotrwałej opalenizny. Przenika do głębokich warstw skóry, gdzie niszczy włókna kolagenowe i potęguje rakotwórcze działanie promieni UVB. Osłabia mechanizmy odpornościowe skóry, w wyniku czego przyczynia się do powstawania czerniaka - złośliwego nowotworu skóry.

  • promieniowanie UVB - promieniowanie średniofalowe, oddziałuje płycej niż UVA; większość promieni pochłaniana jest przez warstwę rogową skóry. Za jego sprawą najpierw pojawia się na niej rumień (12 do 24 godzin po opalaniu), potem zaś występuje stała pigmentacja, czyli opalenizna (48-72 godzin po opalaniu). Właśnie dzięki promieniowaniu UVB w skórze wytwarzana jest biologicznie aktywna forma witaminy D3 i to ono jest odpowiedzialne za oparzenia skóry.

  • promieniowanie IR (infra red) - promieniowanie podczerwone, cieplne. Sprawia, że nieostrożne kąpiele słoneczne kończą się przegrzaniem, a nawet udarem słonecznym. Duże dawki promieniowania IR mogą spowodować odwodnienie organizmu.


Większość dostpnych na rynku preparatów, niestety, chroni wyłącznie przed promieniowaniem UVB, podczas gdy to promieniowanie UVA ma bardziej degradujące działanie na skórę.
Dlatego warto wybierać filtr, który chroni jednocześnie przed promieniowaniem UVA i UVB zapewni bezpieczeństwo naszej cerze. Dodatkowo powinien zawierać zarówno filtry fizyczne (odbijające światło), jak i chemiczne (pochłaniające energię promieniowania). Przed użyciem produktu z filtrem pamiętać o kilku kwestiach:

  • preparat z filtrem, aby odpowidnio działać, musi wsiąknąć w skórę, dlatego należy użyć go na pół godziny przed planowaną ekspozycją twarzy lub ciała na słońcu

  • reaplikacja preparatu z filtrem powinna następować średnio co 4 godziny, a jesli nie jest to możliwe, warto zaopatrzyć się w puder mineralny, który poprzez zawartośc fizycznych filtrów, bedzie zabezpieczał cerę przed słońcem

  • w trakcie ekspozycji na słońce wrażliwe miejsca, takie jak: ramiona, uszy, nos czy skóra pod kolanami, zasługują na wyjątkową ochronę, powinno smarować się je częściej oraz bardzo dokładnie

  • należy unikać słońca w godzinach 11:00 -15:00 - wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne i szkodliwe

  • nie można w żaden sposób przyspieszać procesu opalania, a wielogodzinne leżenie podczas upału jest najczęstszym powodem podrażnień skóry oraz udaru


Bogumiła Pniewska, Kosmetolog


 


Dane kontaktowe

Klinika Esthetique
60-409 Poznań, ul. Pilotów 2
(+48) 662 308 461