3 cele pielęgnacyjne na wiosnę

Nadeszła od dawna wyczekiwana wiosna, chyba najpiękniejsza pora roku. Przyroda wokół budzi się do życia, dni stają się dłuższe, robi się coraz cieplej, mamy więcej motywacji i energii, aby zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie.
W okresie przesilenia wiosennego pielęgnacja powinna być ukierunkowana na 3 ważne cele:

Normalizacja procesu rogowacenia

Zimą skóra aby zabezpieczać się przed transepidermalną (TEWL) utratą wody oraz ingerencją czynników zewnętrznych (niskie temperatury, wiatr, suche powietrze) pogrubia warstwę rogową naskórka tworząc naturalny płaszcz ochronny. Jednak o ile jest on bardzo przydatny zimą, to wiosną jest zdecydowanie zbędny - cera z zalegającą na powierzchni warstwą martwych komórek naskórka wygląda na szarą, starszą i zmęczoną. Dodatkowo nagromadzenie korneocytów utrudnia znacznie penetrację składników aktywnych (zawartych w kremach czy maskach) w głąb skóry, stąd częste wrażenie moich Klientów, że krem czy serum, który do tej pory działał świetnie, przestał nagle pełnić swoją funkcję.

Dlatego wiosną szczególnie polecam kurację z wykorzystaniem peelingów chemicznych PH Formula, które nie tylko doskonale rozpuszczają martwe komórki naskórka, ale również dokonują resurfacing’u czyli kontrolowanej przebudowy komórek w głębokich warstwach skóry.

Detoksykacja

W okresie zimowym skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie pyłów, tlenków czy WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych) obecnych w zanieczyszczonym powietrzu. Są one absorbowane przez martwe komórki naskórka, znacznie przyspieszając proces starzenia się skóry. Dlatego po okresie zimowym niezbędna jest detoksykacja, kótra powinna dostarczać skórze składniki hamujące przyleganie zanieczyszczeń do skóry (np. aktywny węgiel) oraz antyoksydanty wspierające procesy obronne przed wolnymi rodnikami.
Klientom odwiedzającym mnie w gabinecie u progu wiosny polecam szczególnie zabieg Charcoal Detox, zawierający aktywowany węgiel oraz unikalny pHyto-complex, działający intensywnie detoksykująco i przeciwzapalnie. Zabieg ten doskonale wycisza, koi i łagodzi skórę, jej przywracając równowagę komórkową.

Odbudowa płaszcza hydro-lipidowego 

Chroniący naskórek płaszcz hydro-lipidowy jest niezwykle ważnym składnikiem skóry, a bardzo łatwo go osłabić, np. poprzez stosowanie drażniących środków do oczyszczania skóry. Oslabienie tej naturalnej bariery ochronnej prowadzi do podrażnień lub nadwrażliwości cery. Dodatkowo suche, mroźne powietrze niekorzystnie wpływa na jakość ochrony hydro-lipidowej, dlatego w pielęgnacji wiosennej zalecam zabiegi dostarczające skórze składników lipidowych oraz wiążących w skórze wodę. Zabiegiem, który daje natychmiastową poprawę poziom nawilżenia skóry będzie mezoterapia igłowa – iniekcyjne i precyzyjne wprowadzenie składników aktywnych odpowiedzialnych za nawilżenie skóry (m.in. kwasu hialuronowego), powoduje, że efekty widoczne są już kilka dni po zabiegu.

Warto również pielęgnację profesjonalną lub domową wspierać odpowiednią suplementacją. Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem, neutralizuje wolne rodniki, spowalniając tym samym starzenie. Drugim ważnym składnikiem o który warto uzupełnić dietę będzie koenzym Q10  - bieże on udział w syntezie białek i regeneracji uszkodzonych struktur skóry. Polecam również olej z wiesiołka, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, doskonale odbudowuje cement międzykomórkowy, zmiękczając i wygładzając skórę. Obecny w nim kwas linolowy przyczynia się do ograniczenia TEWL.

Oczywiście, powyższe cele pielęgnacyjne mają chcarakter ogólny i nie stanowią uniwersalnego schematu pielęgnacji dla każdego rodzaju cery. Indywidualny program kuracji chętnie opracuję po zdiagnozowaniu kondycji cery podczas konsultacji kosmetologicznej, na którą oczywiście serdecznie zapraszam.

Bogumiła Pniewska
kosmetolog, właściciel Kliniki Esthetique


 


Dane kontaktowe

Klinika Esthetique
60-409 Poznań, ul. Pilotów 2
(+48) 662 308 461