CMC - nowa broń w walce ze zmarszczkami

Jakie są zalety karboksymetylocelulozy?

Zastosowanie karboksymetylocelulozy (CMC) uznaje się za początek nowej ery wypełniaczy do regeneracyjnych zabiegów przeciwstarzeniowych w medycynie estetycznej. Preparat jest łatwy w użyciu i bezpieczny jak kwas hialuronowy, ale bardziej skuteczny; efekt wypełnienia zmarszczek utrzymuje się dłużej.
Karboksymetyloceluloza jest polimerem wykorzystywanym w przemyśle farmaceutycznym, o bardzo niskiej zawartości BDDE (1,4-butanediol diglycidyl ether - środek sieciujący), zatwierdzony przez włoską Wyższą Izbę Sanitarną oraz FDA. Karboksymetaceluloza charakteryzuje się biowchłanialnością, jest biokompatybilna i biodegradowalna - to polisacharyd
z tej samej rodziny, co kwas hialuronowy (HA). 

Jak przebiega zabieg?
Przed zabiegiem miejsca, w które podawany będzie preparat smaruje się kremem znieczulającym. Karboksymetyloceluloza, podobnie jak kwas hialuronowy, ma postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalny efekt. Po wstrzyknięciu żelu w linię zmarszczki lub w usta preparat powiększa objętość danej okolicy wygładzając zmarszczki lub modelując kontur ust. Zabieg trwa krótko; zależności od liczby punktów iniekcji zajmuje to około 15-20 minut.

Jak często należy powtarzać zabieg? 
Zabiegi wygładzania zmarszczek są bardzo skuteczne, dają natychmiastowe efekty, niemniej jednak nie są to zabiegi, które wykonujemy raz na zawsze. Po 9-12 miesiącach preparat stopniowo podlega całkowitemu wchłonięciu. Okres utrzymywania się efektu początkowego zabiegu można przedłużyć kolejnymi iniekcjami. Większość pacjentów decyduje się na ten zabieg po upływie 6-12 miesięcy od pierwszego zabiegu.

Na czym polega przewaga karboksymetylocelulozy nad kwasem hialuronowym?
Innowacyjność tego produktu w stosunku do preparatów zawierających kwas hialuronowy polega na zupełnym braku protein i endotoksyn bakteryjnych, ponieważ substancja ta nie jest pochodzenia zwierzęcego ani bakteryjnego.
Ponadto karboksymetyloceluloza ma możliwość inhibicji enzymu hialuronidazy, co oznacza, że chroni kwas hialuronowy
w macierzy pozakomórkowej, a więc może wydłużać czas utrzymywania się wcześniejszych wypełnień z użyciem kwasu hialuronowego (HA), działając regeneracyjnie.
Dodatkowo usieciowana karboksymetyloceluloza nie powoduje efektów ubocznych i dłużej utrzymuje się w miejscu podania, można ją również podać w mniejszej objętości.
Warto również podkreślić rzeczywiste działanie przeciwstarzeniowe karboksymetylocelulozy, która nie stymuluje fibroblastów, nie wywołuje zwłóknień (typ I kolagenogenezy) i chroni naturalny, endogenny kwas hialuronowy, zapeniając doskonały efekt estetyczny.

W porównaniu do kwasu hialuronowego karboksymetyloceluloza wywołuje wyraźniejszy efekt tzw. „bulking push” czyli modelowania tkanek, dłuższy czas utrzymywania się żelu wewnątrz zmarszczki, bez efektu przeciążenia. Preparat nie przesuwa się poza obszar wypełnienia, natomiast pozwala na uzyskanie lepszego efektu trójwymiarowego, nawet w niezbyt rozciągliwych tkankach, np. w okolicy czoła.

Czy są przeciwwskazania do zastosowania kuracji karboksymetacelulozą?
Tak, jest ich kilka, m.in. ciąża, karmienie piersią, choroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik).

Podsumowując, jakie są najważniejsze zalety karboksymetacelulozy?
Karboksymetyloceluloza nie powoduje efektów ubocznych, nie jest toksyczna, nie jest alergenem, nie prowokuje stanu zapalnego, ma niewielkie działanie bakteriobójcze i przeciwutleniające, jest inhibitorem hialuronidazy, zapewnia długotrwałe nawilżenie, pozwala na wypełnienie ubytków tkanki (wygładzenie zmarszczek, modelowanie ust), będących defektami estetycznymi powstającymi w procesie starzenia się.

Zapraszam na konsultacje - Adam Pniewski, lekarz medycyny estetycznej

+48 662308461Dane kontaktowe

Klinika Esthetique
Poznań, ul. Pilotów 2

+ 48 662 308 461
recepcja@klinika-esthetique.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00
sobota: 10:00 – 14:00